ستروکیت
Page Loder

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و عصر مدرنیته، نحوه کار کردن ما هم متحول شده است. از طرفی این رشد در فناوری سبب شده که افراد در سراسر جهان بتوانند با یکدیگر همکاری کنند اما از طرفی دیگر با مطرح شدن چارچوب‌های جدید لازم است تا روز کاری برای ما دوباره از نو تعریف شود.

بیایید قبول کنیم که در کار‌های امروزی، به خصوص در محیط‌های استارت‌آپی و کسب و کار‌های ایده محور، ساعت اداری سنتی یعنی ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر، دیگر معنایی ندارد و همگی قادر هستند که به طرق مختلف به کار خود دسترسی مداوم داشته باشند.

توانایی افراد برای برقراری ارتباط در سطوح پیشرفته برای همکاری در پروژه‌های مختلف باور نکردنیست. در حال حاضر که همین مطلب پیش روی شما در حال تهیه شدن است، تمامی افراد مجموعه طراحی سایت ستروکیت به علت رعایت نکات بهداشتی و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به دورکاری مشغول هستند. نکته جالب توجه این است که در این مدت شاید حتی ایده‌های بیشتری میان اعضا رد و بدل شده و تمامی افراد تنوانسته‌اند وظایف خود را به بهترین شکل انجام دهند. شاید حذف شدن تایم رفت و آمد‌ها و محدود نکردن کار به یک بلوک زمانی خاص، در این باره بی‌تاثیر نبوده است.

همچنین بخوانید: راهکار‌های افزایش بهره‌وری برای کار در منزل

ادغام گردش کار جداگانه به این معنی است که ما به یک روز کاری مشخص وابسته نیستیم. با این‌حال این انعطاف زمانی برای کارکنان که هرکدام در زمان دلخواه خود کار کنند بدون بها بدست نخواهد آمد. حقیقت این است که اگر افراد با کار در خانه وقف بگیرند و با ساعات انعطاف پذیر کار کنند، به علت فاصله زمانی هدر رفته بین خانه و محل کار، مدت زمان بیشتری کار خواهند کرد. در سال ۲۰۱۷ مطالعه‌ای صورت گرفت که مشخص می‌کند کارکنان پس از ترک محل کار خود به طور میانگین حدود ۸ ساعت در هفته را به پاسخگویی نیاز‌های سازمان و یا شرکت محل کار خود می‌کنند. اینطور به نظر می‌رسد که حتی وقتی که محل کار خود را هم ترک می‌کنیم دستگاه‌های ارتباطی، ما را همیشه در دسترس کارفرمای‌مان قرار می‌دهند.

خالی کردن وقت برای انجام کار‌های بیشتر

این که ما قادریم هر کاری را در هر زمان و هر مکانی که خواستیم به انجام برسانیم می‌تواند مدیریت زمان را برای ما تبدیل به یک چالش کند. برای کسانی که برنامه‌هایشان را خود تعیین می‌کنند،‌بیدار شدن به موقع و ایجاد تمرکز برای شروع کار می‌تواند حتی سخت‌تر از کسانی باشد که روز‌شان توسط سیستم‌های اطراف آن‌ها تعیین می‌شود. درست است! چالش کسی می‌خواهد کسب و کار خودش را داشته باشد و یا در ساعت انعطاف‌پذیر خود به فعالیت‌هایش بپردازد جمع کردن تمرکز خود در عین ایجاد نظم برای اقدامات ساده‌ای است که وی را به اهدافش نزدیک‌تر کند. برای شروع بهتر است این را همیشه در خاطر خود بسپاریم که:« صبح هر روز مهم‌ترین بخش هر روز برای تعیین میزان بهره‌وری آن روز است. » با خواندن این جمله ممکن است این ایده به ذهن هر کسی بیاید که شاید این برای همه صدق نکند. و خب درست است که هرکسی می‌تواند ساعات بهره‌وری خاص خود را داشته باشد. اما شواهد علمی قانع کننده‌ای وجود دارند که نشان می دهند اولیت‌بندی کار‌های مهم در ساعات ابتدایی روز همیشه منجر به بهره‌وری بالاتر شده و نتایج خوبی را به همراه دارد. خیلی خلاصه اگر بخواهیم چگونگی این نکته را بیان کنیم می‌توانیم بگوییم که این موضوع در ساعات بیولوژیک بدن ریشه دارد. اینکه صبح‌ها زود هنگام از خواب بیدار شویم یعنی اینکه زود‌تر به رخت‌خواب رفته‌ایم، ساعات بیشتری را در تاریکی شب استراحت کرده‌ایم و در نتیجه قرار است بیشتر از روشنایی روز و نور خورشید استفاده کنیم. بدن ما نسبت به این تغییرات حساس است و میل دارد تا جای ممکن انرژی خورشید را جذب کند. بعلاوه وقتی مهم‌ترین کار‌های روز را در ابتدایی‌ترین ساعات روز انجام می‌دهیم، می‌دانیم که اراده‌ خود را در جای درستی مصرف کرده‌ایم و این پیروزی یک حس اعتماد به نفس در ما به وجود خواهد آورد که خود سوخت و اراده کار‌های کوچک‌تر بعدی را با خود به همراه می‌آورد.

اما در کل مهم نیست که چه ساعاتی از روز را در پر بازده‌ترین حالت خود قرار دارید، پیدا کردن این ساعت به خصوص برای هر کس بخش بزرگی از بهره‌وری او را مشخص می‌کند. کار‌های آزاد با ساعات کاری انعطاف‌پذیر و غیر متعارف خطر حواس پرتی و به تعویق انداختن کار‌هارا افزایش می‌دهند. بنابراین شکل دادن به عادات امر مهمی است که باید آگاهانه آن را شکل داد و بر اساس اهداف آن را تعیین کرد.

اگر بیش از حد وقت صرف فکر کردن به آن بکنی هیچوقت انجامش نخواهی داد.- بروس لی

وظایف خود را بر اساس اهمیت فیلتر کنید

سازماندهی بار کلی کار و وظایف خود به کار‌های کوچک‌تر و مرتب کردن آن‌ها بر اساس اهمیت باعث می‌شود تا از احساس غرق شدن در کار‌ها رهایی پیدا کنید و بفعمید در حال حاضر کدام کار‌ها ضروری‌اند و کدام وظایف می‌توانند بیشتر صبر کنند. همینطور که کار‌ها را فیلتر می‌کنید و با اولویت‌بندی آن‌ها را سازماندهی می‌کنید به این فکر کنید که سهم کار کردن شما در شرکت یا مجموعه‌تان چقدر  اهمیت دارد و یا اگر برای هدف شخصی‌تان تلاش می‌کنید به این فکر کنید که هر کدام از این کار‌های کوچک چگونه بدردتان خواهند خورد و همیشه برای پیشروی از احساسات مثبت استفاده کنید. این گونه می‌توانید بهتر به اولویت‌بندی کار‌ها بپردازید و همزمان انگیزه خود را حفظ کنید. کار کردن آن هم زمانی که پیوسته در فکر توسعه هستید می‌تواند شدیدا چالش برانگیز باشد و همیشه گیج‌تان کند که باید از کجا شروه کنید. با ساده کردن اهداف بزرگ به وظایف کوچک‌تر و اولویت‌بندی آن‌ها انگیزه خود را از دست نمی‌دهید و کار‌ها یکی پس از دیگری انجام خواهند شد.

از سخت‌ترین کار‌ها شروع کنید

هنگامی که این اختیار را دارید که خودتان برنامه روزتان را تنظیم کنید، جلسات مهم با مشتری‌ها و کار‌های طاقت‌فرسای سخت‌تر را به بعد از ظهر موکول نکنید و در اولین فرصت آن‌ها را به سرانجام برسانید. همچنین مشخص کنید که در چه زمانی از روز چه کار‌هایی باید انجام شوند. تنظیم منظم وقت در اوایل روز می‌تواند شما را برای کار بر روی پروژه‌هایی که نیاز به توجه ویژه دارند، آزاد کند. سپس می‌توانید بعد از ظهر به سراغ کار‌هایی بروید که فوریت کمتری دارند و با تمرکز کمتر هم قابل انجام شدن هستند. همینطور اگر قرار است با مشتریان و یا کارکنان خود جلسه‌ای برگزار کنید (چه حضوری و چه آنلاین)‌ بهتر است آن را به ساعات اولیه روز اختصاص دهید. یعنی زمانی که ذهن‌ افراد هنوز با بمباران افکار پر نشده باشد تا بتوانند تمام تمرکز خود را به کار شما اختصاص دهند.

سخت‌ترین کار‌ها را اول از همه انجام بده. کار‌های آسان خود به خود انجام خواهند شد.- دیل کارنگی

و در آخر، اگر به دنبال بازدهی بیشتر در روز‌‌های کاری خود هستید و می‌خواهید تعادل را حفظ کنید باید این را بدانید که قدرت این کار را دارید. اراده کنید و تصمیم بگیرید که انجام منظم این اقدامات ساده بهره‌وری خود را بالا برده و از مزایای روز تماما استفاده کرده و در کار خود پیشرفت کنید.

نوشتن دیدگاه

ورود به پنل کاربری
09127107851
setrokate_support