ستروکیت
Page Loder

درحالی که برخی از افراد به طور طبیعی می‌توانند سطح نسبتا بالایی از انگیزه را در خود حفظ کنند، بیشتر ما برای نگه داشتن روحیه موسس و انرژی اولیه در کار‌ها با مشکل مواجه می‌شویم. به خصوص زمان‌هایی که در جهت اهداف بلند مدت گام بر می‌داریم و برای مدت‌ها توانایی مشاهده نتایج چشمگیر را نداریم. در حقیقت این یک واقعیت عادی زندگیست. زیبایی و غنای زندگی می‌تواند در تلاش ما برای مدیریت و جهت دهی آگاهانه حالات و شرایط مختلف خلاصه شود.

در ادامه به چند عادت ساده می‌پردازیم که می‌توانید در جهت حفظ انگیزه روزانه از آن‌ها استفاده کنید:

۱ – انجام یک کار ساده به محض خارج شدن از رختخواب

این مورد ممکن است بی اهمیت و در ظاهر بی‌ربط به نظر برسد. اما در واقع تاثیر شگرفی در سطح انرژی‌تان خواهد داشت.

درست هنگامی که از خواب بلند شدید، انجام یک کار ساده مانند مرتب کردن تخت‌خواب، یک نرمش ساده یا درست کردن یک صبحانه سالم می‌تواند برای باقی روز به شما انرژی ببخشد.

به سرانجام رساندن کار‌ها در ساعات اولیه روز، این حس را در شما ایجاد می‌کند که توانا هستید و بر روی اعمال و دستاورد‌هایتان کنترل کامل دارید. این موضوع با خود اعتماد به نفسی را به همراه دارد که به نوبه خود باقی روز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. چیز‌های کوچک همگی حساب می‌شوند. در واقع برای ذهن چیز کوچک معنا ندارد. تنها وظایف از پیش تعیین شده وجود دارند که انجام آن‌ها به معنی کسب یک موفقیت است. اگر در انجام کار‌های کوچک و مثبت هیچ انگیزه ای از خود نشان ندهید چگونه می‌توانید برای انجام کار‌های بزرگ انگیزه داشته باشید؟

راه طولانی قلّه موفقیت تنها با یک قدم ساده آغاز می‌شود.

۲ – ایجاد ارتباط میان وظایف کوچک و ارزش‌های خود

در مرحله اول شما می‌توانید کاری را به سرانجام برسانید. اما اگر این کار با ارزش‌های شخصی شما مطابقت نداشته داشته باشد، حس توانایی آن طور که باید در شما پدید نمی‌‌آید. سعی داشته باشید هرکاری که انجام می‌دهید را در قاب ارزش‌های خود جا دهید. می‌توانید این موضوع را در زندگی شخصی، حرفه ای یا معنوی خود اعمال کنید. آگاهی داشتن در انجام کاری که می‌دانید در جهت ارزش‌های شماست، به خودی خود انرژی لازم تا پایان کار را به همراه می‌آورد.

بالا نگه داشتن سطح انگیزه برای افرادی که شغل آن‌ها شامل کار‌های روتین و تکراریست، ممکن است کمی دشوار‌تر از بقیه به نظر برسد. اگر انگیزه‌تان هنگام کار کم می‌شود و حوصله‌تان سر می‌رود کار‌تان را به مفهمومی بزرگتر از خودتان گره بزنید. به عنوان مثال یک راننده اتوبوس می‌تواند بگوید: خوشحالم که می‌توانم با رساندن دانش‌آموز‌ها به مدرسه به آینده جامعه‌ام کمک کنم. دانستن اینکه چقدر می‌توانید در تغییر جهان اطرافتان تاثیر‌گذار باشید، سبب ایجاد غروری پایدار می‌شود که در نتیجه انگیزه‌ای فوق‌العاده را به دنبال دارد.

کار شما قرار است بخش عظیمی از زندگی‌تان باشد. تنها راه برای حس رضایت درونی، انجام کاریست که شما باور دارید کار بزرگی است. و تنها راه انجام کار‌های بزرگ این است که عاشق کارتان باشید. اگر هنوز این کار را پیدا نکرده اید ادامه دهید و دست از جست‌و‌جو نکشید. همانند تمام مسائل قلبی خودتان متوجه پیدا شدنش خواهید شد.- استیو جابز

۳ – عادت خط زدن کار‌ها از روی لیست وظایف

هنگامی که وظایف خود را روی کاغذ می‌‌‌آورید، انرژی بیشتری را حس خواهید کرد. زیرا هیچ چیز به اندازه خط زدن کار‌های انجام شده از روی لیست باعث ایجاد انگیزه نمی‌شود. این واضح‌ترین سیگنالی است که مغز می‌تواند برای درک دستیابی به یک هدف واحد دریافت کند. این مرحله خود جرقه آغاز یک اثر مرکب را ایجاد می‌کند و خط زدن یک کار از روی لیست، انرژی و انگیزه لازم را برای انجام کار‌های بعدی را فراهم می‌کند. به همین دلیل برای بالا نگه‌داشتن انگیزه می‌توانید عادت تهیه لیست و ساده سازی ‌کار‌ها را در خود ایجاد کنید.

۴ – اهمیت دادن به خود

ما تمایل داریم برای ایجاد و حفظ روابط با افراد دیگر دلسوز باشیم. حیرت‌انگیز است وقتی میبینیم فردی که خود نیاز به همدردی دارد چگونه می‌تواند تا حد بالایی به دیگران اهمیت دهد و در جهت بهتر شدن حال‌شان تلاش کند. این افراد وقتی از یک وظیفه در لیستشان جا می‌مانند به جای آرام کردن خود با حرف‌های مثبت و سازنده شروع به سرزنش خود می‌کنند که هیچ نتیجه‌ای جز کاهش انگیزه را در بر نخواهد داشت. در اینجا مسئله این است که ما با انجام این کار‌ها قصد نداریم به خودمان کمال را ثابت کنیم. برعکس هدف از تمامی این کار‌ها پذیرفتن اصل رشد کردن است و ما قصد داریم پیوسته رشد کنیم و بهتر شویم. هر اشتباه و خطایی هم می‌تواند تنها سیگنالی باشد که به ما بگوید در این مقطع چه چیز را اصلاح کنیم یا بهبود ببخشیم.

این کاملا عادیست که نرسید یک کار خاص را در روز به اتمام برسانید. به جای شکایت و سرزنش همین حالا تصمیم بگیرید که فردا این کار را قطعی خواهید کرد. همان‌گونه که با دوست صمیمی‌تان حرف می‌زنید، با خود‌تان گپ کوتاهی داشته باشید و شرایط را درک کنید. به خودتان شانس دوباره دهید.

به یاد داشته باشید که اگر شما نخواهید به خودتان اعتماد کنید و شانس دوباره دهید، هیچ مطلب یا ویدیوی انگیزشی نمی‌تواند در شما ایجاد انگیزه کند.

هر زمان که ممکن بود مهربان باش. همیشه همه چیز ممکن است.- دالای لاما

۵ – ایجاد عادت مسئولیت پذیری

اینکه مسئولیت پذیری نسبت به نتایج تا چه حد می‌تواند دیدگاه ما را تحت تاثیر قرار دهد شگفت‌آور است. افراد وقتی می‌دانند مسئول نتیجه کارشان هستند مسئولیت پذیری بیشتری پیدا می‌کنند. برای پیدا کردن انگیزه منتظر باد موافق نباشید. مسئولیت وظیفه‌ای که برای خود تعیین کرده اید را بپذیرید و ببینید که این ایجاد تعهد نسبت به کارتان چه تفاوتی را ایجاد می‌کند.

به عنوان انسان قدرت روان ما نامحدود است. همان گونه که سعی می‌کنید برای نیاز‌های اولیه بدن از غذا‌ها و نوشیدنی‌های اورگانیک و طبیعی استفاده کنید برای نیاز‌های روانی هم بهتر است همیشه در بهره اول به موارد درونی و طبیعی خودتان رجوع کنید. چرا که موارد طبیعی سازگارترین حالت را برای روان ما ایجاد می‌کنند.

حالا می‌توانید از همین انگیزه‌ای که شما را به خواندن این مقاله سوق داد در جهت حرکت بعدی‌تان استفاده کنید. 

موفق و پر توان باشید.

 

نوشتن دیدگاه

ورود به پنل کاربری
021-88748704
setrokate_support