ستروکیت
Page Loder

به راستی جنبه‌های اصلی رفتار‌ها و انتخاب‌ها هنگام تعیین اهداف ما چیست؟ چه چیز باعث می‌شود که برای برخی تعیین هدف زندگی‌شان به بزرگترین چالش آنها تبدیل می‌شود.

برخی از افراد این گله را دارند که نمی‌توانند بین علایقشان یکی را به عنوان هدف انتخاب کنند و برای برخی عدم وجود گزینه‌ای برای هدف حس ناامیدی به وجود آمده که انگیزه زندگی با نشاط را از آنان می‌گیرد. امروز قصد داریم به تعیین هدف و چگونگی عملی بودن آن در عین قدرتمند بودن نگاه دقیق‌تری داشته باشیم. در این چهار مورد توضیح میدهیم که چگونه و از کجا باید برای تعیین اهداف قدرتمند اقدام کرد.

۱- ارزیابی و تفکر

تنها راهی که می توانیم به طور معقول تصمیم بگیریم که برای آینده چه می‌خواهیم و چگونه به آنجا خواهیم رسید این است که ابتدا بدانیم در حال حاضر چه جایگاهی داریم و سطح رضایتمندی فعلی‌ ما چیست. برای تمرکز بر روی تعیین هدف، اولین مرحله این است که یک دوره زمانی جدی برای ارزیابی و تفکر کنار بگذاریم.

۲- رویا‌ها و اهداف

رویا‌ها و اهداف شما چیست؟ اینجا منظور از رویا و هدف چیزی است که از ته دل آن را می‌خواهید. نه چیزی که می‌توانید بدست بیاورید یا چیزی که بدست‌‌ آوردنش از گذشته به شما تحمیل شده باشد. آیا تابحال شده که یک روز در خلوت خود بنشینید و با خودتان فکر کنید که ارزش‌هایتان در زندگی چیست و واقعا چه می‌خواهید؟ این موضوع چیزی نیست که شخص دیگری بخواهد به ما بگوید یا فرهنگ خاصی به ما گوش زد کند که افراد موفق فلان دسته اند و چه می‌کنند و چه دارایی‌هایی دارند. این‌ مفهوم‌ها، رویا‌ها و اهدافی هستند که از قلب و ذهن شما برمی‌آیند، اهدافی منحصر به فرد متعلق شما، برگرفته شده از ذهنیتی که خود شما آن را ساخته و به آن تبدیل شده‌اید.

3- اهداف هوشمند و عملی

هدفی که شما برای خود تعیین می‌کنید باید دقیق، قابل اندازه‌گیری، قابل دست‌یابی، واقع‌‌گرایانه همراه با بازه زمانی مشخص باشد.

  • دقیق:‌ مبهم نباش. به خودت دقیقا بگو که چه می‌خواهی
  • قابل اندازه‌گیری: هدفت را قابل اندازه‌گیری کن. تعیین کن که چطور می‌توان فهمید به آن هدف رسیده‌ای یا خیر. اگر هدف بزرگی را دنبال میکنی آن‌را به چند هدف کوچکتر تبدیل کن تا ثبت دست‌یافته‌ها آگاهانه‌تر صورت بگیرد.
  • قابل دست‌یابی: در نظر بگیر که در ‌حال حاضر چه مسئولیت‌هایی در زندگی داری و نسبت به این موضوع با خودت صادق باش که در این مرحله از زندگی، دستیابی به چه چیزی برایت ممکن است.
  • واقع‌گرایانه: هر هدفی که انتخاب می‌کنی باید قابل انجام، حقیقی و عملی باشد.
  • زمان:‌ به هرکدام از اهدافت، بزرگ و کوچک، زمان خاصی را اختصاص بده. با خودت مرور کن که این هدف چه زمانی باید به دست بیاید.

۴- پاسخ گویی

کلمه پاسخگویی به معنی مسئولیت پذیریست . وقتی اهدافتان را با کسی به اشتراک می‌گذارید، وجود او به تنهایی می‌تواند به شما کمک می‌کند که نسبت به هدف‌تان بیشتر مسئولیت پذیر باشید. این که با شخصی دیگر هدف مشترکی را دنبال کنید یا حتی فقط صحبت اهدافتان را با هم به اشتراک بگذارید به شما کمک می‌کند که علاوه بر تقویت مسئولیت‌پذیری نسبت اهداف‌تان، با انتقال ایده‌ها به دنیای واقعی آن‌ها را دوباره بررسی کنید و برای دستیابی به آن‌ها بهینه ترین راه را در نظر بگیرید.

 

نوشتن دیدگاه

ورود به پنل کاربری
021-88748704
setrokate_support