ستروکیت
Page Loder

اکثر مردم بدون اینکه خودشان متوجه شوند هر روز در حال نوشتن هستند. آیا شما هم از همین دسته افرادید؟ آیا هر روز با دوستانتان چت می‌کنید و در شبکه‌های اجتماعی به پست‌ها پاسخ می‌دهید؟ امروزه نوشتن بخش بزرگی از زندگی ما محسوب می‌شود که به راحتی نمی‌توان آن را از بین برد.

آیا تا به حال به تاثیرات و مزیت‌های نوشتن فکر کرده‌اید؟ از سنین پایین در مدارس و در تمامی سیستم‌های آموزشی همیشه همه ما را به نوشتن تشویق کرده‌اند. اما واقعا چرا تا این حد بر روی نوشتن تاکید می‌شود؟

اهمیت نوشتن برای هر فرد موفقی در دنیا اجتناب ناپذیر است. پیدا کردن یک فرد موفق که کاغذ و قلمش همراهش نباشد می‌تواند غیر ممکن باشد. امروزه ثابت شده که عمل نوشتن با خود مزایای فراوان جسمی و روانی را به همراه دارد. دانش‌آموزان و کارمندانی که پیوسته یادداشت برداری می‌کند، حافظه‌شان تا دوبرابر قوی تر از کسانیست که تمایلی به نوشتن ندارند. امروزه به هر کسی که قصد دارد در زندگی موفق شود و هدفی را به سرانجام برساند توصیه می‌شود که شروع به نوشتن کند. در اینجا نوشتن به معنی ثبت افکار و احساسات شما در هر لحظه بر روی کاغذ است. نوشتن بیشتر از هر فعالیت دیگری به شما کمک می‌کند که خودتان را درک کنید. وقتی توانستید خود را تماما درک کنید، همه‌ی موانعی که شما از رسیدن به نهایت پتانسیل‌تان باز می‌داشتند از بین می‌روند و راه برای شما باز می‌شود.

در اینجا ما به ۶ تاثیر مثبت بر روی زندگی که از نوشتن و ثبت افکار حاصل می‌شوند خواهیم پرداخت:

۱- افزایش خلاقیت

بیایید رک باشیم. زندگی خیلی از مردم به تلاش برای راضی کردن دیگران سپری می‌شود. بیشتر زمان این افراد در کمک به دستیابی اهداف دیگران صرف می‌شود. در واقع این افراد هنوز ذهن خود را به طور ‌آگاهانه برای چنین موقعیت‌هایی آماده نکرده‌اند. آن‌ها مرتبا بدون هیچ ندا و راهنمایی درونی از هدف و خواست خود، نسبت به محیط‌شان واکنش آنی نشان می‌دهند و این عمل چنان در ناخودآگاه آن‌ها نهادینه شده که اصلا خودشان متوجه این موضوع نمی‌شوند و آنرا امری عادی و معمول تلقی می‌کنند.

برای مثال و درک بهتر این موضوع پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی را در نظر بگیرید. اولین کاری که اکثریت مردم پس از بیدار شدن انجام می‌دهند چک کردن پیام‌ها و صفحات‌شان است. این یعنی واکنش به فعالیت سایر افراد اولویت شماره یک آن‌هاست. اما این سمت ماجرا، یعنی افراد موفق بازه زمانی صبح را کاملا به خود اختصاص داده و خیلی از آن‌ها درست پس از بیدار شدن برای چند دقیقه شروع به نوشتن افکار خود می‌کنند. همه‌ی این‌ها بدون تاثیر گرفتن از دنیای خارج اتفاق می‌افتاد و می‌توان گفت این خود یکی از بهترین فعالیت‌ها برای تمرین خلاقیت محسوب می‌شود. افراد خلاق بیش‌تر از آنکه روی ورودی وقت بگذارند بر روی خروجی تمرکز می‌کنند. جدا کردن خود از اعتیاد تکنولوژی و در عوض تمرکز بر درک خود با ثبت افکار به وسیله نوشتن سبب بهبود زندگی شما ‌خواهد شد و با این اقدام آگاهانه شما فضا را برای ذهن خود باز می‌گذارید تا بفهمید تمام اتفاقات محیط ارزش واکنش دادن ندارند و علاوه بر آن ذهن‌تان به دور از این شلوغی‌ها تا چه حد می‌تواند در خلاقیت رشد کند.

۲- دستیابی به اهداف

در ساعات صبح ذهن در خلاق‌ترین حالت خود قرار می‌گیرد. زیرا کاملا فعال است. نوشتن اهداف در عین دوره و بررسی دوباره‌ آن‌ها به شما کمک می‌کند که سریعتر به آن‌ها برسید. این که دقیقا بدانید چه می‌خواهید یعنی اولین قدم به سمت دست‌یابی آن را برداشته‌اید. شما نمی‌توانید به هدفی بزنید که در دیدتان نیست. خواندن و باز نویسی اهداف‌تان باعث می‌شود که این خواسته‌ها راحت‌تر راه خود را به ناخود‌آگاهتان و در نتیجه مسیر تجلی باز کنند.

۳- بهبودی روح و روان

نوشتن باعث می‌شود فرد توجه خود را از استرس آینده و اشتباهات گذشته به زمان حال معطوف کند که این از سرگردانی ذهن جلوگیری می‌کند. معمولا به افرادی که از افسردگی رنج می‌برند توصیه می‌شود که احساسات‌شان را بر روی کاغذ بیاورند تا با این کار بتوانند بر روی زمان حال تمرکز کنند. هنگامی که شخص بتواند خود را کاملا درک کند، در‌های خوشحالی و سلامت روان برایش باز خواهد شد.

۴- شفاف سازی درونی

شفافیت کلید موفقیت در همه کار‌هاست. یک ذهن بهم ریخته می‌تواند به بزرگترین چالش شما تبدیل شود. یک ذهن نابسامان نمی‌تواند یک ذهن شفاف باشد.

با نوشتن در ساعات اولیه هر روز صبح خواهید دید که ساز و کار زندگی‌تان چگونه است و چگونه می‌توانید آن را بهبود ببخشید. میفهمید که چه چیز باید از میان برود و چه چیزی جایگزین شود تا بتوانید به مقصدتان برسید. پس از دستیابی به این شفافیت حس خوبی نسبت به خود و زندگی‌تان پیدا خواهید کرد و کنترل امور برایتان ساده‌تر می‌شود. پس از آن به این نتیجه می‌رسید پتانسیلش را دارید که بتوانید به هرچیزی که خواستید برسید.

۵- یادگیری

همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم، اساتید و معملمان همیشه توصیه کرده‌اند که برای یادگیری و ثبت بهتر مطالب آن‌هارا بنویسیم. نوشتن باعث تقویت حافظه و رشد مغز می‌شود. نوشتن به ما کمک می‌کند مشکلات پیچیده‌ای را حل کنیم و تجربه یادگیری خود را بالا ببریم.

۶- افزایش اعتماد به نفس

نوشتن به شما کمک می‌کند خودتان را آنگونه که هستید بپذیرید. امروزه اکثریت مردم خود را آنگونه که هستند دوست ندارند. در واقع بسیاری از این افراد حتی دوست‌ندارند خودشان را در آیینه ببینند. کمبود اعتماد به نفس یکی از مهمترین دلایلی است که باعث می شود مردم به بزرگ‌ترین اهداف خود نرسند. اگر خودتان نسبت به خود حس اعتماد و عزت نفس نداشته باشید چگونه می‌توان انتظار داشت که اطرافیان شما در کنارتان حس خوبی داشته باشند. نوشتن به شما کمک می‌کند که آگاهانه به عنوان یک سوم شخص افکار و احساسات خود را به روشنی درک و تحلیل کنید. کسی که خودش را درک کند، خودش را به همان شکلی که هست قبول می‌کند و دوست می‌دارد. صرف نظر از این که فرهنگ، خانواده و جامعه از او چه انتظاری دارند. هنگامی که خود واقعی‌تان را بپذیرید دنیای اطراف هم شما را به همان صورت می‌پذیرد.

به یاد داشته باشید که دنیای اطراف شما بازتاب درون شماست.


همانگونه که باهم بررسی کردیم امر نوشتن دارای مزیت‌های بسیاریست و نمی‌توان آن را نادیده گرفت. اگر تا کنون عادت نوشتن را در زندگی خود پیاده‌سازی نکرده اید وقت آن رسیده که آن را عملی کنید. لازم به ذکر است که بگوییم برای دیدن نتایج و تاثیرات مثبت نوشتن باید کمی صبور باشید. اگرچه لذت‌ آن‌ را در همان روز‌های اول حس خواهید کرد. به یاد داشته باشید که وقتی خودتان را بفهمید هیچ چیز مانع از رسیدن به رویا‌هایتان نمی‌شود.

خودت را بشناس.- سقراط

نوشتن دیدگاه

ورود به پنل کاربری
09127107851
setrokate_support