ستروکیت
Page Loder

چشم انداز بازار‌یابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ روشن و پیوسته در حال جریان است. هر روزه پلتفرم‌های ارتباطی جدید‌تری به بازار اضافه می‌شود و راه‌های قدیمی‌تر را یکی پس از دیگری از صحنه حذف می‌کنند. الگورتیم‌ موتور‌های جستجو سالانه صد‌ها بار به روزرسانی می‌شوند و ما هر روز شاهد رقابت تنگاتنگ میان اپلیکشن‌ها و سایت‌های مختلف در تمامی سطوح خدماتی هستیم.

آنچه که سال گذشته در صدر جدول استفاده عموم بوده ممکن است امسال در چشم همه محو شود و کارایی نداشته باشد. اینکه به چه دلیلی برای تمام ابعاد کاری‌تان به دیجیتال مارکتینگ نیاز دارید همیشه ثابت است. اما پیشروی در این مسیر رقابتی دانشی را طالب است که بازار امروز را بشناسد و نکات عملی دیجیتال مارکتینگ را برای موفقیت عملی کند. در پست امروز به ۵ نکته مهم و کلیدی برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ می‌پردازیم که شما را با بیش‌ از پیش با اصول عمقی این موضوع آشنا می‌کند تا سبب شود در کسب و کارتان آگاهانه‌تر از همیشه در مسیر مثبت قدم بردارید.

همچنین بخوانید: مهارت‌های لازم برای شروع کسب و کار چیست؟

۱- خود و صنعت خود را بشناسید

قبل از اینکه بتوانید بال دیجیتال مارکتینگ خورا در راستای تبلیغ خود‌تان قوی کنید، باید درک کنید که به عنوان یک برند چه کسی هستید و قرار است چه حرفی برای زدن داشته باشید. این یعنی زمانی را برای تعیین جایگاه خاص خود در بازار تعیین کنید و برای شناسایی بازار هدف و مخاطبان خود وقت بگذارید. لحن حرف زدن شما هنگام شام با خانواده در مقایسه با لحن شما در یک کافی‌شاپ با دوستان‌تان متفاوت است. زیرا با مخاطبان متفاوتی در ارتباط هستید. اگر قصد درک مخاطبان خود را در بازار و صنعت مد نظرتان را دارید، بهتر است ابتدا صدایی که قرار است با این مخاطبان حرف بزند را درک کنید.

در این مسیر شناختن خود به تنهایی کافی نیست. شما باید شناخت کاملی از صنعتی که در آن کار می‌کنید یا قرار است کار‌ کنید، داشته باشید تا برای استراژی تصمیات خود از روی آگاهی اقدام کنید.

مثلا اگر شما رستوران فست‌فود دارید باید غول‌های صنعت فست‌فود کشور، کارخانه‌های سوسیس کالباس، بزرگترین رستوران‌های فست‌فودی، محبوب‌ترین صفحات اجتماعی درباره فست‌فود، برند‌ها، پروانه‌ها و کنفرانس‌های داخلی و خارجی و به کل هر چیزی که مربوط به فست‌فود می‌شود را بشناسید. هر روز وقتی را به مطالعه در این باره اختصاص دهید. حتی ۱۵ دقیقه مطالعه و تحقیق هم می‌تواند تاثیر‌گذار باشد.

من اگر چیزی را درک نکنم هیچوقت در آن سرمایه‌گذاری نخواهم کرد.وارن بافت- سرمایه دار بزرگ آمریکایی

می‌توانید یک اکانت اینستاگرام اختصاصی برای دنبال کردن مطالب حیطه کاری خود بسازید و در روز چند دقیقه برای آن وقت بگذارید. توجه کنید که این صفحه باید از صفحه تبلیغ و معرفی برند شما جدا باشد و آی‌دی آن نیز می‌تواند مخفی بماند. به روز بودن در صنعت خودتان به شما کمک می‌کند تا در حیطه خود بهتر عمل کنید و همچنین باعث می‌شود تا در طول روز بخشی از ناخودآگاه ذهن‌تان به استراتژی‌های نو اختصاص یابد و ایده‌های خلاقانه‌ای از خود بروز دهد.

بازاریابی دیگر درباره اجناس نیست. بازاریابی درباره داستانی است که شما تعریف می‌کنید.ست گودین

2- متنوع و همه جانبه جلو بروید

از آنجایی که فضای مجازی و دنیای دیجیتال دائما در‌حال تغییر است، باید اطمینان حاصل کنید که استراتژی‌های شما در چندین شاخه پخش شده‌اند. به معنی این که مثلا تمام تمرکز بر روی سئو نباشد. زیرا یک تغییر در آپدیت‌ الگوریتم‌های گوگل می‌تواند تمام نتایج را جا‌بجا کند. و یا این نباشد که فقط به یک پیج در فضای مجازی (برای مثال اینستاگرام) اکتفا کنیم.

در عوض ساختار یک استراتژی را خلق کنید که شامل تمامی عناصر اصلی دیجیتال مارکتینگ شود. این عناصر اصلی عبارتند از:

 • سئو (بهینه سازی سایت بر اساس استاندارد موتور‌های جستجو)
 • بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی
 • تبلیغات پولی ( شامل بنر‌های کلیکی سایت‌ها، اسپانسرینگ، تبلیغات گوگل و ...)
 • بازاریابی محتوا

تنظیم هر یک از موارد بالا به تنهایی کافی نیست و علاوه بر این، نکته مهم آن است که این عناصر باید به عنوان بخشی از یک استراتژی منسجم با یکدیگر به جلو حرکت کنند و در یک مسیر باشند. قدرت واقعی دیجیتال مارکتینگ تنها در شرایطی موثر است که این ۴ عنصر در کنار هم قرار بگیرند. تیم شبکه‌های اجتماعی شما باید بداند که چه زمانی محتوای جدید را بارگذاری کند. تیم سئو باید در نظر بگیرد که مخاطبان از طریق کلیک بر روی تبلیغات به چه صفحه‌ای فرود می‌آیند. همه این‌ها رابطه تنگاتنگی با هم ایجاد می‌کنند. اگر بتوانید تنوع و رابطه بین عناصر را به صورت موازی با هم بالا بیاورید موفقیت شما قطعی خواهد شد.

برخی از عناصر سئو سایت، شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات پولی، بازاریابی محتوا و حتی عناطر جزئی‌تری مثل نوع طراحی سایت در رابط و تجربه کاربری، تاریخ انقضایی در شیوه پیاده سازی خود ندارند. مثلا همیشه طراحی سایت شما باید بهینه و زیبا باشد یا برای بازاریابی محتوا شما باید همیشه محتوای مفید و خوب تولید کنید. اما تنوع در بازایابی فقط به معنی شیفت کردن زمینه‌ها نیست و این گوناگونی می‌تواند در خلق استراتژی‌های جدید با تجربه‌های جدید تعریف شود. در این مرحله شما نه تنها باید صنعت خود را بشناسید. بلکه باید بدانید در حال حاضر در دنیای دیجیتال مارکتینگ چه جریاناتی وجود دارد.

3- تداوم و مقاومت را حفظ کنید

در زندگی هر کسی لحظاتی پیش آمده که انگیزه و اراده وجود فرد را فرا گرفته باشد و آن زمان گام‌های بزرگی را برای اهداف خویش بردارد. با خود فکر کنید که چه زمان‌هایی این گونه رفتار کرده‌اید و نتیجه آن چه بوده است. ماجرا این است که انجام یکباره‌‌ی یک کار، ساده است اما انجام منظم همان کار ساده، هر روز به طور مستمر دشوار است. حقیقت این است که قرار نیست شما همیشه با انگیزه باشید و اراده وجودتان را فرا گرفته باشد. خبر خوب هم این که برای موفق شدن شما نیازی به حس انگیزه و اراده نخواهید داشت. اما برای موفق شدن باید کار‌ها را انجام دهید. صرف نظر از اینکه حالش را داشته باشید یا نداشته باشید. صرف نظر از اینکه نتیجه آنی بگیرید یا خیر. کار دیجیتال مارکتینگ هم به همین صورت است. نمی‌توانید آن را مانند گزینه‌ای در لیست به پایان رساندن کار‌ها قرار دهید تا در یک روز تمامش کنید و آن را از روی لیست خط بزنید. پروسه دیجیتال مارکتینگ یک پروسه کند اما با رشدی تصاعدی است. به این معنی که در اوایل ممکن است با بیشترین تلاش‌ها نتیجه خاصی مشاهده نکنید. اما مطمعن باشید اگر تلاش مستمر را در آن قطع نکنید حتما نتیجه خواهید گرفت. دیجیتال مارکتینگ درباره اینجا و امروز است و تنها حال است که ارزش دارد.

علت این امر هم به خاطر تغییر مستمر ابعاد آن است. آنچه که دیروز درست بود ممکن است برای امروز صدق نکند و این موضوع وظیفه هر روز را با خود، گسسته از دیروز به همراه می‌آورد. اگر می‌خواهید کسب و کارتان به صدر صعود کند و جایگاه‌ خود را در بالا حفظ کند باید به طور مداوم محتوای جدید بسازید و محتوا‌های قدیمی را به روز رسانی کنید. هدف شما باید به صورت زیر باشد:

 • بهینه سازی برای موتور‌های جستجو به طور پیوسته
 • نظارت روزانه بر شبکه‌های اجتماعی
 • انتشار حداقل ۴ پست در ماه( برای سایت‌های رسانه‌ای بیشتر )
 • مدیریت بر اجرای تبلیغات ( حداقل ۲ بار در ماه)

4- بر روی کیفیت تمرکز کنید

اگر تا‌ به حال دیجیتال مارکتینگ کار کرده باشید، باید با دستورالعمل‌های کیفیتی گوگل آشنایی داشته باشید. مهمترین اصول این دستورالعمل‌ها به این صورت است:

 • صفحات را در درجه اول برای کاربران طراحی کنید. نه موتور‌های جستجو.
 • کاربران خود را برای جذب بیشتر فریب ندهید. باز و صادق باشید.
 • از ترفند‌ها و روش‌های مشکوک و خاکستری خودداری کنید. همیشه از خود بپرسید « اگر موتور‌های جستجو وجود نداشتند این کار را می‌کردم؟ » اگر پاسخ منفی بود از انجام آن صرف نظر کنید
 • در مورد آنچه که وبسایت شما را منحصر به فرد می‌کند فکر کنید. ارزش، جذابیت و امتیاز شما در گوگل به وجه تمایزات مثبت شما از رقبای‌تان بستگی دارد.

در فضای دیجیتال مارکتینگ کیفیت بر کمیت ارجعیت دارد. اگر می‌توانید ده ساعت را صرف نوشتن یک مقاله با کیفیت کنید، دلیلی ندارد در ده ساعت، ده مقاله فرعی برای سایت خود بنویسید. اگر بگوییم تاثیر یک مقاله عالی با ده مقاله فرعی به مانند ارزش صد، در برابر صفر است اقرار نکرده‌ایم. زیرا مقاله‌ای که خوانده نشود هیچ ارزشی ندارد.

از نظر آماری مقالات بلند، با محتوای خوب و لحن مناسب لینک‌های بیشتری دریافت می‌کنند. انجام اقدامات دیجیتال مارکتینگ خود زمان‌گیر هستند. اینکه بخواهیم کیفیت کار را هم بالا ببریم بیشتر از زمان‌ کاسته می‌شود. اما این بار حساسیت خود را از دست ندهید. قبول کنید که پروسه دیجیتال مارکتینگ پروسه زمان‌بری است و پس از آن محتوای با کیفیت تولید کنید. البته ناگفته نماند که گفتن این حرف از انجامش خیلی آسان‌تر است.

اگر تجارت شما در اینترنت نباشد، از تجارت خارج خواهید شد.بیل گیتس

5- به جایی بروید که رقبا نمی‌توانند بروند

همانظور که گوگل در دستورالعمل‌های کیفیت خود ذکر می‌کند: وبسایت خود را از دیگران در زمینه خودتان متمایز کنید. تنها یک راه برای انجام این‌کار وجود دارد، و آن هم انجام کار‌هایی است که رقیبان شما به سمت آن نرفته باشند. برای اجرای مراحل دقیق دیجیتال مارکتینگ و به ثمر رسیدن بازدهی آن، زمان و هزینه لازم است. دو عاملی که خیلی از رقبای شما حاضر به پرداخت آن نیستند و ممکن است بازدهی بلند مدت این سرمایه‌ها را درک نکنند. بهانه نیاورید که دیر شروع کردید و بازار اشغال شده است. جا همیشه برای ایده‌های خلاقانه باز است. پس وقت را تلف نکنید و به دنبال ایده‌های ناب و درجه یکی باشید که در عین عالی بودن، منحصر به فرد باشند. مستمر تلاش کنید و قطعا موفق خواهید شد.


 همچنین برای دریافت هرگونه خدمات طراحی سایت، طراحی سایت حرفه‌ای، طراحی سایت فروشگاهی، طراحی اپلیکیشن موبایل، طراحی گرافیک و دیجیتال مارکتینگ در فیلد‌های مختلف برای کسب و کار خود می‌توانید با متخصصان تماس حاصل کنید و مشاوره بگیرید. ستروکیت به صورت تضمینی پکیج کامل صعود شما را با تیمی کامل از افراد متخصص به شما تقدیم می‌کند.

نوشتن دیدگاه

ورود به پنل کاربری
09127107851
setrokate_support