ستروکیت
Page Loder

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه‌نویسی front-end یا همان سمت کاربر است. پیشنهاد می‌کنیم اگر با دیگر زبان‌های Front-end یعنی HTML و CSS آشنا نیستید برای درک بهتر این مقاله، نخست آن‌ها را مطالعه کنید.

استفاده عمده از جاوا اسکریپت را در طراحی سایت می‌بینیم و با استفاده از آن تعامل و پویایی صفحات وب را افزایش می‌دهیم. به عبارت دیگر با استفاده از جاوا اسکریپت می‌توانید صفحات وب سایت خود را زنده‌تر و تعاملی‌تر کنید. جدای طراحی سایت حرفه‌ای، از جاوا اسکریپت به طور گسترده‌ای در توسعه بازی‌ها و اپلیکیشن موبایل استفاده می‌شود.

تاریخچه جاوا اسکریپت

زبان جاوا اسکریپت در سال ۱۹۹۵ توسط Brendan Eich توسعه داده شد و برای اولین بار در Netscape که از مرورگر‌های محبوب آن زمان بود عرضه شد. این زبان ابتدا لایو اسکریپت(LiveScript) نام‌گذاری شد اما بعد‌ها به جاوا اسکریپت تغییر نام داد. بسیاری از افراد به خصوص کسانی که در دنیای برنامه‌نویسی تازه‌کار هستند، فکر می‌کنند که زبان برنامه نویسی «جاوا» و «جاوا اسکریپت» یکی هستند و یا حداقل به یکدیگر مرتبط‌ باشند. اما در واقع کاملا به یکدیگر غیرمرتبط‌اند! زبان برنامه نویسی جاوا به نسبت زبان جاوا اسکریپت به مراتب پیچیده‌تر و گسترده‌تر است. نحوه طراحی زبان جاوا اسکریپت بیشتر تحت تاثیر زبانی برنامه‌نویسی C بوده است.

چگونه جاوا اسکریپت را اجرا کنیم؟

جاوا اسکریپت یک زبان اسکریپتی است. حالا معنی خود زبان اسکریپتی چیست؟! جاوا اسکریپت و خیلی از زبان‌های دیگر که پسوند اسکریپت به خود می‌گیرند زبان‌های اسکریپتی هستند. به این معنی که خود به خود قادر نیستند اجرا شوند و برای راه‌اندازی به یک نرم‌افزار میزبان نیاز دارند. هنگامی که یک کاربر در‌خواست لود یک صفحه HTML همراه با جاوا اسکریپت را ارسال می‌کند، کد‌های جاوا اسکریپت به همام ترتیب اولیه وارد مرورگر کاربر می‌شوند و مرورگر اجرای این کد‌هارا بر عهده دارد.

مهمترین مزیت جاوا اسکریپت این است که تمامی مرورگر‌های مدرن امروزی از آن پشتیبانی می‌کنند و لازم نیست نگران این باشید که کاربران‌ شما با چه مرورگری راحت‌ترند.

ابزار مورد نیاز برای شروع

شما برای شروع و یادگیری زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت تنها به یک ویرایش‌گر متن ساده(مثل notepad) و یک برنامه مرورگر مثل گوگل کروم و یا فایرفاکس نیاز پیدا خواهید کرد.


در آینده سعی می‌کنیم جدای معرفی زبان‌ها و الفاظ مختلف برنامه‌نویسی در‌باره آموزش و یادگیری و همینطور منابع آنها بیشتر پست بذاریم.

خلاصه:
  • جاوا اسکریپت زبان برنامه‌نویسی سمت کاربر است که توسط Brendan Eich ساخته شده است.
  • جاوا اسکریپت را می‌توان در همه مرورگر‌های امروزی و همه سیستم‌عامل‌ها اجرا کرد.
  • برای شروع به نوشتن کد‌های جاوا اسکریپت تنها به یک ویرایشگر متن و یک مرورگر نیاز داریم.

 

نوشتن دیدگاه

ورود به پنل کاربری
09127107851
setrokate_support